Понеділок, 10.08.2020, 04:32
Вітаю Вас Гість | RSS

Меню сайту
Статистика

Пользователей сайта :
Всего :

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Календар
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Годинник
Контакти
вул. Некрасова, 127
м. Біла Церква, Київська область, 09100
-------------------------
тел.(04563)7-01-10
E-mail:
school21ukr2@ukr.net
Головна » 2017 » Березень » 1 » Вшановуємо митців
22:31
Вшановуємо митців


     2 березня – День народження видатного єврейського письменника Шолом – Алейхема. «Шолом -Алейхем» у перекладі означає «мир вам», що так актуально звучить нині на всіх мовах як заклик до миру, єдності та злагоди.

     Шолом -Алейхема не можна уявити без України, як не можна уявити й Україну без цього письменника. Це є знаком нерозривності життя двох народів — українського та єврейського,— їхньої спільної долі й спільної боротьби за добробут та щастя.

   Мабуть, немає такої країни, де б не знали класика єврейської літератури Шолом-Алейхема, місцевого дотепника, якого цитують навіть ті, хто думає, що шолом-алейхемівські перли – це народна творчість. Його Ім'я стоїть поміж прекрасних і дорогих для людства імен Гоголя, Діккенсона, Чехова, Мопассана, Тургенєва, Івана Франка.. Переяславці дуже пишаються тим, що саме в їхньому місті народився письменник, ім'я якого відоме в усьому світі.

"Наша благословенна земля дала світові багатьох видатних представників єврейської національності, у плеяді яких ім'я Шолом-Алейхема сяє зіркою першої величини. Народжений в Переяславі, він з юних літ усім серцем сприймав пісні, звичаї, обряди, як єврейського, так і українського народів.

   З цього глибинного джерела живилися кращі твори письменника. Своєю тематикою, художнім колоритмом, естетичним спрямуванням вони пов'язані з рідним краєм і заслужено увійшли до скарбниці української та світової літератури," - сказав Леонід Кучма.

Відобразивши життя єврейського народу в кінці XIX – на початку XX століття і створивши художню енциклопедію образів -характерів людей своєї епохи, Шолом-Алейхем по праву зайняв одне з почесних місць галереї класиків єврейської і світової літератури. Вся його творчість пройнята гуманізмом, доброзичливістю і співчуттям у змалюванні людей з народу, які були його головними героями. Читач полюбив Шолом-Алейхема за невичерпний оптимізм, заживе слово, наповнене теплим гумором і усмішкою. Одна з його повістей "Зачарований кравець" закінчується своєрідним маніфестом письменника:

   "Автор прощається з вами, добродушно посміхаючись, І бажає вам, щоб і євреї, І всі люди на землі більше сміялися, аніж плакали..."

   Між тим, в біографії та обставинах життя Шолом-Алейхема веселого було мало... Про це ми й дізнаємося під час нашої екскурсії.

  Переяславська земля народила і дала путівку в життя класику єврейської і світової літератури Шолом-Алейхему.

  Шолом-Алейхем в перекладі з давньоєврейської означає доброзичливе привітання "Мир Вам". Справжнє прізвище письменника – Соломон Нохумович Рабинович.

  Люблять і шанують творчість свого земляка переяславці. У вересні 1978 року на території музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини відкритий перший в Європі музей видатного єврейського письменника Шолом-Алейхема. Перед музеєм – пам’ятник письменнику, відкритий в квітневі дні 1984 року, коли широко відзначалося 125-річчя від дня його народження. Це чудова робота відомого московського скульптора А.Альтшулера, уродженця Переяслава-Хмельницького.

Музей знаходиться в типовому будинку XIX ст., в трьох кімнатах якого розміщена експозиція.

В кімнаті праворуч відтворено інтер’єр вітальні. Дерев’яні ліжко, комод, стільці, буфет – речі, які оточували майбутнього письменника в дитинстві. В правому кутку дзеркало з Київського будинку, де в 1905 році жив Шолом-Алейхем з сім’єю. Стіл, накритий барвистою скатертиною, посуд передають атмосферу побуту XIX ст.

2 березня 1859 р. в давньому і славному Переяславі, в багатодітній родині крамаря Нохума Рабиновича народився син Соломон. Він, як і всі єврейські діти, з п’ятирічного віку навчається в хедері - початковій релігійній школі. Питання про подальше навчання Соломона весь час турбувало батька, і згодом він посилає його вчитись до російського повітового училища. Юнак закінчує училище з відзнакою в 1876 р. В експозиції копія свідоцтва про закінчення цього навчального закладу. Над вікном - портрет молодшого брата Шолома-Вевіка. Праворуч на стіні фото Шолома з батьком. Батька Шолом дуже любив. Він був першим читачем і критиком його творів.

В кімнаті прямо відтворено кабінет батька Шолом-Алейхема,в якому любив засиджуватись малий Шолом. В кабінеті стіл, етажерка, крісло з батьківського будинку. На столі письмове приладдя, фотокопії рукописів, пенсне, чорнильний прибор, книги. Саме в кабінеті батька 14-річний Шолом написав свої перші твори "Донька Сіона", "Єврейський Робінзон Крузо" та склав "Словничок прокльонів та лайок мачухи", який згодом назве своїм першим літературним шедевром. Справа портрет Шолома Рабиновича художника В. Василенка.

Уже   з   дитячих   років    Шолом   знайомиться   з   творами   російських письменників. На етажерці твори Ф. Достоєвського, О. Пушкіна, Л. Толстого.

На стінах портрет Л. Толстого, А. Чехова, зліва портрет Т. Шевченка, твори якого Шолом-Алейхем дуже любив, знав багато його віршів напам’ять.

В кімнаті ліворуч - розповідь про життєвий та творчий шлях письменника. До експозиції включено фотографії та тарілки з видами Переяслава середини XIX ст., на малюнку художника Ю. Хіміча – батьківський будинок письменника. Роботи художника М. Горшмана "Плітки", "Перед вінцем", "Базар", "На вулиці містечка" передають атмосферу тогочасного Переяслава.

З 18 років Шолом працює домашнім викладачем, переїжджаючи з одного міста до іншого, доки не влаштувався домашнім учителем Ольги Лоєвої, доньки багатого земельного орендаря.

В 1883 р. закохані, мимо волі батьків Ольги, одружилися. Фото дружини Ольги, з якою він прожив щасливо протягом всього подружнього життя. В експозиції оповідання "Ножик", яке по праву вважається шедевром Шолом-Алейхемовської творчості.

Шолом-Алейхем досить швидко почав здобувати популярність. Його діяльність і письменницька, і громадська все більше і більше впливала на процеси розвитку єврейської культури. Одержавши від померлого тестя значну спадщину, він не вагаючись віддає значну її частину на підтримку єврейської літератури, г

З   1883   р.   письменник  починає  видавати  збірник  "Єврейської народної бібліотеки", навколо якої групує всіх відомих діячів тодішньої єврейської літератури. Тут же він друкує свої власні романи "Стемпеню", "Йоселе-соловей". У вітрині ілюстрації до цих творів худ. І. Кравцова.

Дев’яності роки стали для Шолом-Алейхема роками нового творчого піднесення. В експозиції картина "На світанку" художника Кержнера, книга "Лихі пригоди Менахема-Мендла", яку він розпочав писати ще в 1892 р. в Одесі. На стінах ілюстрації худ. 3. Толкачова до найвидатнішого твору Шолом-Алейхема "Тев’є-молочар", над яким він працював 20 років (1894-1914 рр). На малюнку художника С. Грузбуна Шолом-Алейхем з М. Горьким. В 1904 р. вони зустрілися в Петербурзі, до цього тільки листувалися. За листування з російськими письменниками на Шолом-Алейхема в Київський охранці 23 жовтня 1904 р. було заведено спеціальну справу. В експозиції є копія донесення на письменника.

Не тільки М. Горький, а й інші відомі письменники – А.Чехов, В.Короленко, О.КупрІн, А. Амфітеатров та ін. – відзначали, що Шолом-Алейхем – справжній письменник свого народу та явище світового значення.

Микола Бажан, класик української літератури, писав про Шолом-Алейхема: "Це ім’я стоїть в ряду прекрасних та дорогих для людини імен Гоголя та Дікенса, Чехова та Мопасана, Лу Сіня та Івана Франко...". Державний та суспільний діяч, народний депутат України Дмитро Павличко сказав: "Письменник найвищого рангу Шолом-Алейхем повинен мати свій народ, свою мову, свою землю, Інакше його обдарованість не може стати реальністю загальнолюдської культури. Народ у Шолом-Алейхема був і є. Це – єврейський народ. Та мова у Шолом-Алейхема була і є. Це ідіш. Та рідна земля у Шолом-Алейхема була і є. Це українська земля. Єврейський народ дореволюційних Касріловок дав йому своє безсмертя, а українська земля дала йому все, що тільки може дати художнику Батьківщина. Це значить – свою красу та безсмертя. Ось чому він безсмертний удвічі."

Великою була любов письменника до своєї Батьківщини – України, де він народився, жив та творив. Саме тут на родючий Полтавщині, а згодом в Києві, Білій Церкві, Богуславі, Лубнах, Одесі, Львові та багатьох інших містах, містечках та селах, по яких він постійно роз’їжджав пройшли його найліпші творчі роки.

Шолом-Алейхем вважав Т.Г.Шевченка справжнім народним письменником. "Кобзар", який йому позичили на деякий час (придбати його не було мож­ливості; Шолом-Алейхем не раз казав, що готовий був багато чого віддати, щоб його отримати), стояв на полиці на найпочеснішому місті. Шолом-Алейхем знав багато віршів з "Кобзаря" напам’ять. Любив співати "Реве та й стогне Дніпр широкий", українські народні пісні. Він відвідав Чернечу гору – могилу Т.Г.Шевченка в Каневі, що для єврея в ті часи було зовсім непросто. Письменник відчував вплив шевченківських віршів на людей.

Шолом-Алейхем сказав мудру думку, звертаючись до єврейського народу: "Майбутнє нашого народу тільки тут, в країні, де ми живемо".

Шолом-Алейхем також активно підтримував сіонізм, брав участь у декількох Сіоністських конгресах, друкувався у щотижневику сіоністського руху "Рег .ГисГ, мріяв про створення незалежної єврейської держави.

Експонується фотографія, на якій Шолом-Алейхем серед єврейських письменників Менделя Мойхер Сфоріма, Бялика, Бен-Ами. Поряд його фотографія з онучками Тамарою і Белою. Бела живе і працює в Нью-Йорку, вона   відома   як   письменниця   Бела   Кауфман.   Для   музею   в   Переяслав-Хмельницьку вона передала 6 рідкісних фотографій.

Разом зі своїм чоловіком, Сіднеєм Глаком створила Меморіальний фонд Шолом-Алейхема у США, який надав допомогу музею у реконструкції.

З 1999 року у Києві та Переяславі, щорічно, з великим успіхом, проходить Міжнародний театральний фестиваль "Мандруючі зірки" за підтримки Єврейського фонду України, Американського єврейського розподільчого комі­тету "Джойнт" та багатьох інших державних та громадських організацій. З виставами за творами Шолом-Алейхема на фестивалі виступали театральні колективи з Австрії, Ізраїлю, Білорусі, Молдови, США, Росії, ФРН та інших країн.

За підтримки народного депутата України, Президента Єврейського фонду України Олександра Фельдмана біля пам’ятника письменнику у 2002 році відкрито меморіальну дошку Шолом-Алейхему мовою ідиш та видано збірку його творів.

У 2000 році  за ініціативою  генерального директора Єврейського  фонду України Аркадія Монастирського та голови Товариства єврейської культури м. Переяслав-Хмельницького Цілі Гехтман започатковано проведення щорічних літературно-музичних вечорів, присвячених творчості Шолом-Алейхема.

Протягом останніх трьох років музей письменника відвідали багато діячів української та єврейської культури, політиків та дипломатів.

Окремий розділ музею присвячений Шолом-Алейхему – драматургу. Понад 20 п’єс написав письменник. Експозиція музею знайомить з його драматичними творами, які відіграли велику роль у становленні єврейського театру. Заслуже­ний діяч культури УРСР Плаксій передав для музею ескізи костюмів до п’єси "Мандрівні зірки". Експонується фото М. Крушельницького в п’єсі "Зачарований кравець", поряд на фото – Міхоелс в ролі Менахем-Мендла, а також афіші п’єс, які ставилися в театрах Києва, Одеси, Москви, Ізраїлю.

Останні роки життя - останні роки напруженої праці. Письменник ніби відчував, що йому небагато залишилось. Він напружено працює над романом "З ярмарки", який так і не встиг закінчити. Роман "З ярмарки" повністю присвячений переяславському періоду життя письменника.

13 травня 1916р. Шолом-Алейхем помер. Його тіло знайшло свій вічний спокій в Нью-Йоркській землі.

На любов, яку повною мірою віддав письменник народові бідному, знедоленому відповів народ безсмертною вічною любов’ю. На десятки мов у на­родів світу перекладено його твори. В експозиції 3-х, 4-х, 6-томні видання та 26-томне Варшавське видання творів Шолом-Алейхема.

Сотні людей нашої країни та із-за кордону приїздять до музею аби краще познайомитись з життям і діяльністю Шолом-Алейхема, вшанувати пам’ять великого письменника.

Категорія: Патріотичне виховання - Ті, що вражають | Переглядів: 232 | Додав: Nataliwa | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Корисні посилання
Національна дитяча гаряча лінія Національна дитяча гаряча лінія
Календар
«  Березень 2017  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Пошук
Архів записів