Вівторок, 16.10.2018, 18:12
Вітаю Вас Гість | RSS

Меню сайту
Статистика

Пользователей сайта :
Всего :

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Календар
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Годинник
Контакти
вул. Некрасова, 127
м. Біла Церква, Київська область, 09100
-------------------------
тел.(04563)7-01-10
E-mail:
school21ukr2@ukr.net
Головна » 2017 » Листопад » 30 » Співець життя народного Літературний вечір, присвячений 179-ій річниці від дня народження І.С. Нечуя-Левицького
08:29
Співець життя народного Літературний вечір, присвячений 179-ій річниці від дня народження І.С. Нечуя-Левицького

        Мета: ознайомити учнів з особистістю письменника;
        розвивати акторські здібності учнів;
       виховувати почуття поваги до творчості класика української літератури, прищеплювати риси доброти,   взаємоповаги та щирості у взаєминах з людьми, зокрема поваги до старшого покоління, почуття огидності   до сімейних конфліктів.
        Грає скрипка, лине пісня « Там, де Ятрань круто вється»
        Ведучий 1
    Широкою долиною між двома рядками розложистих гір тихо тече по Васильківщині невеличка річка Раставиця. Серед долин зеленіють розкішні густі та високі верби, там ніби потонуло в вербах село Вербівка. Між вербами дуже виразно й ясно блищить проти сонця біла церква з трьома банями, а коло неї невеличка дзвіниця неначе заплуталась в зеленому гіллі старих груш. Подекуди з-поміж верб та садків виринають білі хати та чорніють покрівлі високих клунь.
        Ведучий 2
     По обидва береги Раставиці через усю Вербівку стеляться сукупні городи та левади, не одгороджені тинами. Один город одділяється од другого тільки рядком верб або межами. Понад самим берегом в'ється в траві стежка через усе село. Підеш тією стежкою, глянеш кругом себе, і скрізь бачиш зелене-зелене море верб, садків, конопель, соняшників, кукурудзи та густої осоки.
         Ведучий 3
      От стеляться розложисті, як скатерть, зелені левади. Густа, як руно, трава й дрібненька, тонісінька осока доходить до самої води. Подекуди по жовто-зеленій скатерті розкидані темно-зелені кущі верболозу, то кругленькі, наче м'ячики, то гостроверхі, неначе топольки. Між м'якими зеленими, ніби оксамитовими, берегами в'ється гадюкою Раставиця, неначе передражнює здорові річки, як часом маленькі діти передражнюють старших.
          Ведучий 4
       Не одне покоління учнів завчає цей класичний уривок напамять і потрапляє в полон чарівного звучання оповіді. Усе таке звичне, багато разів бачене, але єдино можливі й найправдивіші слова зумів підібрати Іван Нечуй-Левицький. Сьогодні наше свято – данина памяті великому майстру слова, що півстоліття плідно працював на ниві створення української літератури.
          Ведучий 1
         Надросянське селище Стеблів. Там, де річка Рось повертає на схід сонця, вдарившись    об високу, рівну, як стіна, скелю, на горі стояла хата Семена Левицького, у якій 25 листопада 1838 року народився майбутній письменник.
         Ведучий 2
      Іван Семенович Нечуй-Левицький  належить до найвидатніших письменників української літератури другої половини  XIX-початку XX ст. Це один із найперевершеніших майстрів пейзажу, літературного портрету, витонченої деталі.
        Ведучий 3
       Сьогодні хотілося б окреслити постать Нечуя-Левицького так, щоб він постав перед нами як живий.         
    Іван Нечуй-Левицький часто згадував, за яких умов він вирішив стати українським письменником. Професори Київської духовної академії, де він учився, не визнавали української мови й літератури. Один з них навіть висловився на лекції: «В інтересах держави добре було б спалити українську літературу». Це й підштовхнуло Івана Семеновича взятися за перо. Писав таємно від своїх товаришів студентів, з якими жив на одній квартирі. Навіть батькам не признавався, що став літератором.

         Ведучий 4
       Псевдонімом письменник обрав прізвище козацького полковника, героя "Думи про Нечуя", яку дуже любив. . Він стверджував, що псевдонім цей взяв, щоб батько не чув про сина-письменник, хоча  любов'ю до літератури Нечуй-Левицький завдячує саме батьку. Той не любив хазяйнувати, а був затятим книголюбом-читальником. Семен Левицький був прогресивним священиком, читав проповіді українською мовою, збирав народні пісня та обряди. Мав удома багато праць з історії України. Через батька Іван познайомився  із творчістю Шевченка.
        Ведучий 1
     Панас Мирний, називаючи Нечуя-Левицького своїм учителем, писав: «Слава великому артисту  рідного слова, що з простої речі виробив таку дзвінку та співучу мову, немовби то великий музика на чудовій скрипці грає і своєю грою вражає душу і серце».
                                  Лине мелодія на скрипці
         Ведучий 2
         Хто в Україні не знає проникнутої гнівом повісті « Микола Джеря», колоритних образів баби Параски та баби Палажки, пройнятої гумором і дотепами
         « Кайдашевої сімї ».
         Ведучий 3.
         Ціла епоха відділяє нас від тих днів, коли жив і творив відомий письменник.
         Ведучий 4
        «… Під однією горою, коло зеленої левади, в глибокій западині стояла чимала хата Омелька Кайдаша. Хата потонула в старому садку. Старі черешні росли скрізь по дворі й кидали од себе густу тінь. Вся Кайдашева садиба ніби дихала холодком…
        Коло повітки на току два Кайдашеві сини, молоді парубки, поправляли поди під стіжки: жнива кінчались, і начиналась возовиця. Старшого Кайдашевого сина звали Карпом, меншого— Лавріном.
      Лаврін проворно совав заступом по землі. Карпо ледве володав руками, морщив лоба, неначе сердився на свого важкого й тупого заступа. Веселому, жартовливому меншому братові хотілось говорити; старший знехотя кидав йому по кілька слів».
       ( Інсценізація уривка з повісті « Кайдашева сім’я») .
        Ведучий1
       Старі Кайдаш і Кайдашиха, їхні сини – суворий Карпо і жвавий, веселий Лаврін, їхні невістки – горда, «з перцем», Мотря і тиха, мрійлива Мелашка втягнуті в нескінченні сварки у боротьбі за майно через нестатки, малоземелля, темряву. Ворожнеча переростає у тривалу війну між двома родинами. Заглянемо на подвіря  Кайдашів.
        ( На сцені з обох боків тину зявляються герої повісті  « Кайдашева сім’я»).
        Ведучий 2
     Жадібність, егоїзм, темнота і бездуховність     цих жінок призводять до таких ганебних стосунків, роблять їх не тільки смішними, а й страшними. Духовна роз’єднаність - ось те лихо, яке отруює кожний день життя і батьків, і їхніх синів та невісток. Зло настільки безжальне, що руйнує навіть найпрекрасніші людські почуття. А можна ж уникнути всього поганого. Давня мудрість вчить: «Не роби того іншому, чого не хочеш, щоб робили тобі». Лише  того, хто  здатний прощати, любити ближнього свого, не торкнеться зло. Саме в такої людини душа буде легкою і світлою.Тож бажаємо Вам, щоб душі Ваші були завжди світлими й чистими, а зло не взяло Вас у полон!
          Ведучий 3
     Сьогодні на наше свято завітали пошановувачі творчості Івана Нечуя-Левицького, наші земляки…Їм слово…
         Виступи письменників
         Ведучий 4
         Іван Семенович Нечуй – Левицький бачив майбутню Україну «з своїм добрим і гордим народом, без усякого ярма на шиї, з своєю мовою в літературі, зі своєю наукою і поезією…Як той чудовий сон, бачив він такою Україну».
        Цей сон поступово починає ставати дійсністю. В Україні глибоко шанують слово великого прозаїка, його пам'ять. У містечку Стеблеві Корсунь – Шевченківського району відкрито літературно – меморіальний музей письменника, споруджено йому пам’ятник.
         Ведучий 1
       Життя і творчість видатного українського письменника Івана Семеновича Нечуя-Левицького тісно пов`язане з Білою Церквою та Білоцерківщиною. Неодноразово письменник відвідував наше місто, про що описував у своїх літературних творах. Білоцерківці шанують свого земляка, люблять його творчість. Підтвердженням цього є міська літературно-мистецька премія його імені, пам`ятна дошка про перебування І. Нечуя-Левицького у Білій Церкві.
         Ведуча2
        На сцені Київського академічного обласного музично-драматичного театру поставлено виставу “Кайдашева сім`я” за однойменним твором письменника. У селі Трушки до 175-річчя І.Нечуя-Левицького організовано музей письменника.
       На полицях бібліотек міста з`явився біобібліографічний покажчик із серії “Гордість і слава Білоцерківського краю” – “Лауреати Білоцерківської міської літературно-мистецької премії імені І.С.Нечуя-Левицького”. Багатотисячними
тиражами українською мовою, мовами інших народів видаються його твори.
          Ведуча3
        У нашій школі організовано музей І.С. Нечуя-Левицького. Багато білоцерківців відвідують цей музей. Він є діючим і запрошує до себе всіх бажаючих. Щороку музей імені Нечуя-Левицького відвідують школярі місцевих шкіл, навчальних закладів. Але це ще не все! Якщо поглянути в книгу відгуків, то можна побачити записи не лише на українській та російських мовах, а й на різних іноземних. Тому що музей неодноразово відвідували гості з інших країн.
          Ведуча4
    Дуже багато відомих письменників відвідали музей. Це Ніна Опанасенко, Віктор Міняйло, Микола Вінграновський, А. Дімаров, Борис Олійник та інші. Музей має 3 зали: перший відображає життєвий та творчий шлях письменника, другий - передає всі звичаї та обряди інтер'єру помешкання того часу, третій - демонструє кімнату при церквах тих років (адже в кімнаті такого типу жив батько Нечуя-Левицького, який був священнослужителем).
         У 2006 році музею було присвоєно звання «Зразковий музей».
   Музей І. С. Нечуя-Левицького, етнографії та побуту кінця XIX - початку XX століття середньої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №21 ласкаво запрошує всіх, кому не байдужа українська культура та література!

         Ведуча 1
    Наш літературний вечір- данина памяті великому майстру слова підійшов до кінця, дякуємо всім шанувальникам творчості
         І.С. Нечуя-Левицького. Читайте, шануйте й пам’ятайте, що в Україні є такі талановиті творці.
        Усі разом.
         Слава співця життя народного-безсмертна!!!                 

 

Категорія: МО - Українська мова та література - Конкурси, заходи | Переглядів: 105 | Додав: Nataliwa | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Корисні посилання
Національна дитяча гаряча лінія Національна дитяча гаряча лінія
Календар
«  Листопад 2017  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930
Пошук
Архів записів